Shqipëri: Viktima e dytë nga koronavirusi. Të prekurit shkojnë në 59 vetë

Në Shqipëri, u shënua sot viktima e dyt nga koronavirusi. Ministria e Shëndetësisë njofton se “Më shpejtësia e sotme e ndërhyrjes së qytetarëve në shtrimin në spitalin e Infektivit, e konfirmoj me COVID-19, i cili është në gjendje të mirë, në respirim të drejtuar në reanimacion”. Bëhet fjalë për një 66 vjeçar nga Lushnja, i cili rezultoi pozitiv në datën 11 mars dhe paraprakisht ditësh është i shtruar në shërbimin Infektiv, në gjendje të mirë. “Pacienti vuante nga disa sëmundje prezantuese: insuficenca kardiake, edemë pulmonarë dhe renale insuficencës”, sqarohet ministria në njoftimin e saj. Rasti i parë i vdekjes së një personi të prekur nga koronavirusi, u rregjistrua javën e telefonave në Durrës, ku humbi është një grua 73 vjeçare edhe ajo me patologji të mëparshme.

Ndërkohë, është e drejtpërdrejtë për kontaktimin e parë, nëse mund të themi si rasti “0” në Shqipëri. Testi i Dje e Nxorri atë “negativ” ndaj koronavirusit. Nëse brenda 48 orëve dhe testi i dytë do të rezultojë në “negativ”, atëherë ai do të mund të mundësohet si personi i parë i krijuar. Janë testuar edhe 60 persona të dyshuar, duke cilësuar konfirmuar 4 raste për të parë me COVID-19, duke e arritur numrin e të prekurve në 59 nga 55 dje, ndërmjet 665 testeve të gjithë. Tregjet e rastit kontaktoni nga drejtuesit e mëparshëm në gjendjen më të mirë të shëndetit dhe një rast i ri, një pacient 66-vjeçar që po mbahet në terapi intensiv në spitalin infektiv në QSUT.

Tirana është më e prekura nga 42 raste, Fieri me 6 të prekur, Durrësi ka 5 raste, Lushnja, Elbasani dhe Rrogozhina me 2 raste secili. Në Spitalin Infektiv Numri i të shtruarve me COVID-19 shkoi në 30 pacientë nga Tirana, Durrësi, Fieri, Elbasani dhe Rrogozhina. Tre pacientët mund të gjenden në terapi intensivë, ndërsa janë pjesa tjetër e shtrirjes në pavijon në gjendje të qëndrueshme.

Në Shqipëri vijon të shikoni, Gjithçka ka interesuar me ritme të vlerësimit, numrin e personave që rezulton të prekur nga coronavirusi. Ministria e Shëndetësia njofton sot për 4 raste të reja, për të parë në Tiranë, nga qyteti, 2 personel mjekësor të Spitalit “Shefqet Ndroqi”. Në total, të infektuarit me Covid 19 mund të keni më shumë 55 raste, 9 para gomave të mjekuara dhe infermierë, shumica dërrmuese nga spitali “Shefqet Ndroqi”, ku është shtruar javuar dhe mund të tregoni një i ri, i cili është i vizituar nga një i afërm përdor nga Italia. Nga hetimi i organizuar, ekziston testuar 89 personel shëndetësor në spitalin” Shefqet Ndroqi “dhe paraprakisht goma mund të rezultojë 8 mjekë dhe infermierë pozitivë.Duhet të tregoni se keni mundësi të keni më shumë mundësi më shumë për më mirë për shëndetin dhe vetëkarantinuar ”, Për të dhënë një ditur, të Lejes së Departamentit të sëmundjeve infektive në Institutin e Shëndetit Publik (ISHP) Silva Bino.

Harta e përphapjes së koronavirusit, ka mundur po e njejtë, 6 qytete, ku udhëheqon  Tirana  me 38 rast, e pasuar nga  Fieri  me 6 raste,  Durrësi  me 5 raste (nga të bëra një ka ka funksionuar), dhe  Lushnja, Elbasani  e  Rrogozhina  me nga 2 raste secila.

Në spitalin Infektiv të Tiranës, deri sot paradite rezultatin e shtruar 25 të kujdesur (nga Tirana, Durrësi, Elbasani, Fieri, Lushja dhe Rrogozhina). Prej gomave që gjenden në terapi intensivë në qytetarë, vendosen para cilëve në respiracion të drejtuar. Më shumë pjesërisht më shumë shtrënguar në pavijon, në gjendje të qëndrueshme deri në momentin e Shërbimit “, tha zonja Bino, duke njoftuar se” spitali “Shefqet Ndroqi” do të kthehet në spital COVID, si si skenarët, për lehtësimin edhe fluksin në spitalin Infektivi dhe Ministria e Shëndetësisë po marrin masa për ndryshimin e personelit mbi 2200 vullnetarë ku mund të ofroni thirrje për ndihmë për stafet mjekësore në terren ”.

Ditët e fundit është mjaft e lehtë për numrin e testimeve Më shumë në ato të ditëve të para, pas konfirmimit të rasteve me koronavirus. Autoritetet shqiptare mund të sqarohen në situatën e pandemisë, testimet kryhen për rastet e njohjes të dyshuara dhe kontaktet e ngushta. Tani sot Zonja Bino tha se ” Të Gjithe rastet e testuara me vërtetësi Të dyshuara. Ne Jemi Të organizuar PËR interpresim zinxhirin e transmetimit Të infeksionit. Ketu po gjeni Nje mbështetje nË punën e duhur DHE bëjë Të ofrojë plotësisht nË momentin e kësaj “.

VOA