PERFUNDON BETEJA E ZGJEDHJEVE TE 25-QERSHORIT/ Ja kush janë 140 deputetët e rinj të Parlamentit të ardhshëm

Kuvendi i ri i Shqipërisë, i cili do të dalë nga zgjedhjet e 25 qershorit 2017 do të ketë 140 deputetë të rinj, të cilët u përkasin pesë forcave politike: Partisë Socialiste, Partisë Demokratike, Lëvizjes Socialiste për Integrim, Partisë për Demokraci, Integrim dhe Unitet dhe Partisë Socialdemokrate.

Procesi i numërimit thuajse ka përfunduar në të 8 qarqet e vendit, me përjashtim të disa kutive të mbetura në Tiranë.

Megjithatë, edhe pse KQZ nuk ka certifikuar rezultatin e zgjedhjeve, mandatet e forcave politike janë ndarë tashmë:

PS: 74 mandate

PD: 43 mandate

LSI: 19 mandate

PDIU: 3 mandate

PSD: 1 mandat

Në listat e deputetëve, ka emra të rinj, të vjetër, por ka edhe nga ata që nuk hynë dot as “in extremis”, si Spartak Braho, i renditur i 19 në siglën e PS-së.

Nuk do të mungojnë sërish as këtë legjislaturë ish-kryeministri Sali Berisha, por edhe Gramoz Ruçi e Pandeli Majko, veteranë të Parlamentit shqiptar prej dekadash.

 

LISTA

Deputetët e Partisë Socialiste

Tiranë

Elona Gjebrea

Besnik Bare

Olta Xhaçka

Blerina Gjylameti

Pandeli Majko

Saimir Tahiri

Vasilika Hysi

Ervin Bushati

Ogerta Manastirliu

Fatmir Xhafaj

Rakip Suli

Arben Ahmetaj

Xhemal Qefalia

Sadri Abazi

Ulsi Manja

Klotilda Ferati

Sadi Vorpsi

Arben Pëllumbi

Durrës

Eglantina Gjermeni

Milva Ekonomi

Fidel Ylli

Ilir Ndraxhi

Roland Xhelilaj

Jurgis Cyrbja

Rahman Rranja

Klodiana Spahiu

Elbasan

Taulant Balla

Evis Kushi

Arben Kamami

Musa Ulqini

Anastas Angjeli

Luan Duzha

Nure Belba

Korçë

Niko Peleshi

Eduart Shalësi

Elisa Spiropali

Ilirjan Pendavinji

Ilir Xhakolli

Edlira Bode

Fier

Erjon Braçe

Adelina Rista

Bashkim Fino

Ismet Beqiraj

Antoneta Dhima

Bujar Çela

Tatjana Pirro

Anduel Xhindi

Gramoz Ruçi

Xhevit Bushaj

Vlorë

Damian Gjiknuri

Vilma Bello

Alket Hyseni

Vullnet Sinaj

Andrea Mardo

Edi Rama

Edmond Leka

Fatmir Velaj

Gjirokastër

Bledar Çuçi

Mirela kumbaro

Flamur Golemi

Berat

Blendi Klosi

Ermonela Valikaj

Adnor Shameti

Fadil Nasufi

Dibër

Ilir Beqaj

Almira Xhembulla

Halit Palamani

Kukës

Mimi Kodheli

Lezhë

Lindita Nikolla

Pjerin Ndreu

Gjetan Gjetani

Shkodër

Ditmir Bushati

Paulin Stërkaj

Senida Mesi

Luan Harusha

Partia Demokratike

Tiranë

Lulzim Basha

Orjola Pampuri

Rudina Hajdari

Grida Duma

Albana Vokshi

Jorida Tabaku

Sali Berisha

Halim Kosova

Gent Strazimiri

Fatmir Mediu

Dashamir Shehu

Durrës

Oerd Bylykbashi

Fatbardha Kadiu

Edi Paloka

Florian Mima

Elbasan

Edmond Spaho

Endri Hasa

Luçiano Boçi

Fier

Enkelejd Aliebaj

Genc Pollo

Myslim Murrizi

Vlorë

Agron Shehaj

Nadire Mecorapaj

Vangjel Dule

Gjirokastër

Tritan Shehu

Berat

Eduart Halimi

Korçë

Valentina Duka

Ervin Salianji

Hekuran Hoxhalli

Klevis Balliu

Dibër

Dhurata Çupi

Xhemal Gjunkshi

Kukës

Flamur Noka

Isuf Celaj

Lezhë

Aldo Bumçi

Lindita Metaliaj

Andon Frrokaj

Shkodër

Romeo Gurakuqi

Izmira Ulqinaku

Lorenc Luka

Helidon Bushati

Nard Ndoka

Lëvizja Socialiste për Integrim

Tiranë

Klajda Gjosha

Kejdi Mehmetaj

Flodia Kërpaci

Endrit Brahimllari

Luan Rama

Durrës

Lefter Koka

Nora Malaj

Elbasan

Monika Kryemadhi

Edmond Haxhinasto

Fier

Petrit Vasili

Robert Bitri

Vlorë

Shezai Rrokaj

Gjirokastër

Vangjel Tavo

Berat

Nasip Naço

Gledion Rehovica

Korçë

Edmond Panariti

Dibër

Përparim Spahiu

Shkodër

Agron Çelaj

Lezhë

Viktor Tushaj

PDIU

Elbasan

Aqif  Rakipi

Bujar Muça

Dibër

Reme Lala

PSD

Shkodër

Tom Doshi

gazeta-Shqip.com