Njëzetë fakte rreth “Titanikut” që na bëjnë të zbulojmë faqe të reja të këtij filmi

Është e vështirë të imagjinohet, por ka kaluar 20 vjet që nga publikimi i filmit “Titaniku”.

Ka shumë pak njerëz në këtë botë që nuk e kanë parë këtë film dhe shumica e kanë parë më shumë se një herë. Është një film klasik i dashur nga të gjithë njerëzit e kësaj bote.

Bright Side ka gjetur disa fakte interesante rreth procesit të prodhimit të këtij filmi. Në fund të artikullit, ka një bonus në lidhje me karakterin e Roses.

Aktorë të tillë si Tom Cruise, Brad Pitt, Christian Bale, Macaulay Culkin dhe Matthew McConaughey u provuan për rolin e Jack Dawson. Kate Winslet mori edhe një provë me Matthew McConaughey. Por Leonardo DiCaprio i ri (dhe jo i njohur atëherë) mori rolin

– Kate Winslet nuk e mori rolin aq lehtë, as. Madonna, Sharon Stone, Nicole Kidman, Gwyneth Paltrow, Wynona Rider dhe Uma Thurman ishin konkurrentet e saj. Për të rritur shanset e saj, Kate mori numrin e telefonit të regjisorit dhe vazhdoi ta thërriste për t’i thënë atij: “Unë duhet ta marr këtë rol. Do të ishe i çmendur po të mos më merrje”. Tani ajo e mohon atë, por ajo pranon se ajo i dërgoi trëndafila Cameronit me një shënim ku shkruhej “Nga Rose-ja juaj”.

– Filmi Titanik kushtonte më shumë se anija. Filmi kushton 200 milionë dollarë për të prodhuar dhe anija kushtoi vetëm 7.5 milionë dollarë (ose 150 milionë dollarë në ekuivalentin modern).

– Sipas skenarit, Rose duhej të godiste të fejuarin e saj me thembra, por Kate Winslet vendosi se do të dukej më mirë nëse ajo pështyn në fytyrë dhe kjo është skena që ata përfundimisht e zgjodhën për filmin.

– Nëse keni prerë të gjitha skenat kohore moderne nga filmi dhe mbani vetëm ngjarjet e vitit 1912, filmi do të jetë 2 orë dhe 40 minuta – kjo është saktësisht sa kohë u desh që anija të fundoset.

– Cameron nuk donte të përdorte ndonjë këngë në filmat e tij. Por kompozitori James Horner fshehurazi regjistroi një këngë me Celine Dion dhe ia dha kasetën regjisorit. Këngëtarja kishte dyshimet e saj për këngën (ajo nuk e pëlqeu atë), por kur lexoi skenarin, ajo ndryshoi mendimin e saj. Të gjithë brooritën gjatë regjistrimit të këngës.

– Në vitin 1995, Cameron bëri 12 zhytje në fund të oqeanit për të parë anijen e mbytur me sytë e tij. Ishte atëherë kur regjisori e kuptoi se nuk mund të lejonte ndonjë gabim të shfaqej në punën e tij dhe se duhej të nderonte të gjithë ata që vdiqën gjatë tragjedisë.

– A ju kujtohet fraza e DiCaprio-s “Unë jam mbreti i botës?” Kjo ishte një improvizim. Nuk ishte në skenarin origjinal.

– Filmi theu shumë rekorde. Një ndër ta ishte fakti se filmi u shfaq në ekran për plot 287 ditë radhazi.

– Kur e shohim Rosen në moshën e saj të vjetër, ne mund të shohim qenin e saj – një pomeranez. Ka një arsye prapa kësaj – pas aksidentit, u gjetën tre qen. Kishte 2 qenë pomeranezë dhe një kinez. Skenat me kafshët që po përpiqeshin të shpëtonin veten gjithashtu u filmuan, por regjisori vendosi t’i shkurtojë ato.

– Gjatë xhirimeve, filmi u quajt “The Ice Planet”. Është bërë për ta bërë procesin të fshehtë në mënyrë që kompanitë e tjera që po bënin filma rreth Titanikut të mos mund ta shihnin prodhimin.

– Buxheti i filmit ishte dy herë më shumë se sa ishte planifikuar. Ishte filmi më i shtrenjtë i kohës së tij. Kompania “20th Century Fox” kishte për të ftuar një kompani tjetër për të ndarë shpenzimet. Kompania tjetër ishte konkurrenti i tyre – Paramount Pictures. Në fakt, askush nuk besonte se filmi do të fitonte para.

– Veshja e Kate Winslet u bë me konsideratën se duhet të duken mirë si të thata, ashtu edhe të lagura.

– Skena kur Jack vizaton portretin e Roses lakuriq u xhirua në ditën e parë. Regjisori duhej të shihte emocionet dhe siklete të sinqerta, dhe aktorët nuk e kishin njohur njëri-tjetrin. Por Winslet bëri disa përgatitje: para xhirimeve, ajo i tregoi Leos gjinjtë e saj, sepse ajo e dinte se çfarë skene do të xhironin ata. Kjo e bëri Leon që të ndihej më mirë.

– Në të njëjtën skenë, Jack bëri një gabim. Ai i tha Roses të shkonte në shtrat kur ai duhej të thoshte «në shtrat». Ky version është në filmin e fundit.

– Disa skena në film bazohen në kujtimet e të mbijetuarve. Për shembull, kur një njeri vendos dy vajza në një varkë shpëtimi dhe thotë: “Kjo nuk është për shumë kohë”, bazohet në një histori të vërtetë të një prej vajzave.

– Cameron donte që personazhet e tij të bëheshin njerëz të kompletuar, por kur ai mbaroni së shkruari skenarin, zbuloi se kishte një pasagjer me emrin Jack Dawson në anije.

– Fansat kanë qenë duke argumentuar nëse Jack mund të hipte mbi një copë dru së bashku me Rosen në skenën e fndit. Studentët nga Britania e Madhe madje bënë një eksperiment dhe provuan se DiCaprio kishte të gjitha mundësitë. Të gjitha këto bisedime irritojnë James Cameronin, i cili thjesht thotë: “Në skenar shkruan se Jack vdes, është e thjeshtë”. Sipas regjisorit, nëse Jack do kishte mbijetuar, filmi do të ishte krejtësisht ndryshe. Dhe ky është një film për humbjen, kështu që karakteri kryesor duhej të vdiste.

– Copa e drurit në të cilën Rose qëndron në fund të filmit është kopje e saktë e fragmentit të gjetur pas anijes së mbytur. Është në muze në Halifax.

– Beatrice Wood u bë prototipi për Rosen e vjetër në filmin “Titaniku”. Jo, ajo kurrë nuk ka qenë në bordin e anijes, por sikur Rose, Beatrice ishte nga një familje e pasur dhe i sfidoi prindërit e saj për të ndjekur një karrierë si artiste. James Cameron e lexoi autobiografinë e saj që u quajt Shock Myself dhe e kuptoi se në kapitullin e parë ishte karakteri që e kishe në mendje.

/Telegrafi/