Nëndetsja britanike humb kontrollin dhe përplaset me mbetjet e transoqeanikut “Titanik”

Një nëndetëse e një kompanie britanike u përplas me mbetjet e Titanikut gjatë një ekspedite që ndodhi në mes të vitit të kaluar.

Qeveria e Shteteve të Bashkuara e dinte për incidentin që nga fillimi dhe e mbajti të fshehur deri këtë vit. Kjo është përplasja e parë me anijen që është bërë publike pasi eshtrat e saj u zbuluan në 1985.

Udhëheqësi i ekspeditës, Rob McCallum, pranoi në deklarata për shtypin se zhytja e gjeneratës së ardhshme Triton u përplas me Titanikun në korrik kur “rryma intensive dhe shumë e paparashikueshme” bëri që piloti të humbasë kontrollin. Megjithatë, ai vuri në dukje se dëmet ishin të vogla, transmeton Telegrafi.

Nëndetësja ishte e pajisur me faktorin kufizues Triton DSV që e bën atë të vetmin zhytës në botë të aftë të zhyten nën 7,000 metra. Sipas dëshmisë së drejtuesit të ekspeditës, nëndetësja ishte e mbuluar me fije qelqi të bardhë, gjë që e bën atë një automjet delikat dhe të shtrenjtë.

EYOS Expeditions është një kompani me qendër në Isle of Manm në Irlandë, dhe ishte përgjegjëse për organizimin e ekspeditës që shkaktoi një trazim në shtypin ndërkombëtar vitin e kaluar, por, deri tani, përplasja nuk ishte raportuar kurrë.

Rrëfimi i aksidentit bëhet në mes të një beteje gjyqësore historike për të vendosur të ardhmen e Titanikut, më shumë se një shekull pasi anija u fundos në Atlantikun e Veriut, dhe kur kompania RMS Titanic Inc do të kërkojë nga një gjykatës leje që të nxirren objektet e çmuara të fshehura brenda Titanikut.

Ndërsa kompania thërret të drejta ligjore për të ndërmarrë atë veprim, plani i saj bie ndesh me interesat e Administratës Kombëtare Oqeanike dhe Atmosferike (NOAA), agjencisë meteorologjike të qeverisë së Shteteve të Bashkuara që ka juridiksion mbi detin.

Që nga e marta, 21 janar 2020, një traktat ndërkombëtar hyri në fuqi, nënshkruar në 2003 nga Britania e Madhe dhe Shtetet e Bashkuara. Dokumenti lejon që të dy kombet të japin ose refuzojnë licencat për të hyrë ose hequr objekte nga rrënojat e anijes, e cila mbrohej vetëm nga Konventa Unesco për Mbrojtjen e Trashëgimisë Kulturore nënujore.

Në 1912, dy ditë pasi la Anglinë me më shumë se 2000 njerëz në bord, Titaniku u përplas në një ajsberg. Më shumë se 1.400 njerëz vdiqën kur anija u zhduk në Atlantik. Tragjedia e Titanikut ishte lajm në të gjithë botën dhe çoi në përmirësimin e sistemit detar dhe krijimin e Rojës Bregdetare.

E vendosur në një thellësi ku temperatura e ujit është rreth 1 gradë Celsius , anija është e pafuqishme kundër rrymave të detit dhe sulmit të baktereve, të cilat po vrisnin disa pjesë të anijes, siç janë kabina e kapitenit.