Nata e shqiptarëve/ Çmimet “MTV EMA”, triumfojnë Dua Lipa e Ermal Meta

Ka qenë nata e shqiptarëve në ceremoninë e sivjetme të MTV European Music Awards. Ceremonia e ndarjes së çmimeve MTV European Music Awards u zhvillua mbrëmjen e së dielës në Londër. E pavarësisht se ishte një ceremoni për vlerësimin e muzikës europiane, shfaqja përfshiu gjithashtu edhe shumë prodhime amerikane.

Mes repistëve që pretendonin dhe ia dolën me sukses të merrnin një trofe ishin Kendrick Lamar dhe Eminem, ndërkohë që garonin DJ Khaled, Kyle, Drake dhe Future and Post Malone.

Shfaqja pati për prezantuese këngëtaren britanike me origjinë nga Kosova, Rita Ora (Sahatçiu), e cila befasoi me atë dalje me rrobëdeshambër në tapetin e kuq, por edhe gjatë prezantimit.

Fituesit e çmimeve “MTV EMA” për vitin 2017 janë si më poshtë, sipas kategorive (me të theksuara fituesit):

Best Song

Clean Bandit, “Rockabye” Feat. Sean Paul & Anne-Marie
DJ Khaled, “Wild Thoughts” Feat. Rihanna, Bryson Tiller
Ed Sheeran, “Shape of You”
Luis Fonsi & Daddy Yankee – “Despacito” (Remix) Feat. Justin Bieber
Shawn Mendes, “There’s Nothing Holdin’ Me Back”

Best Artist

Ariana Grande
Ed Sheeran
Kendrick Lamar
Miley Cyrus
Shawn Mendes
Taylor Swift

Best Look

Dua Lipa
Harry Styles
Rita Ora
Taylor Swift
Zayn

Best New

Dua Lipa
Julia Michaels
Khalid
Kyle
Rag’n’Bone Man

Best Pop

Camila Cabello
Demi Lovato
Miley Cyrus
Shawn Mendes
Taylor Swift

Best Video

Foo Fighters, “Run”
Katy Perry, “Bon Appetit” Feat. Migos
Kendrick Lamar, “Humble”
Kyle, “iSpy” Feat. Lil Yachty
Taylor Swift, “Look What You Made Me Do’”

Best Live

Bruno Mars
Coldplay
Ed Sheeran
Eminem
U2

Best Electronic

Calvin Harris
David Guetta
Major Lazer
Martin Garrix
The Chainsmokers

Best Rock

Coldplay
Foo Fighters
Royal Blood
The Killers
U2

Best Hip Hop

Drake
Eminem
Future
Kendrick Lamar
Post Malone

Best Alternative

Imagine Dragons
Lana Del Rey
Lorde
The xx
Thirty Seconds to Mars

Biggest Fans

Ariana Grande
Justin Bieber
Katy Perry
Shawn Mendes
Taylor Swift

Best Canadian Act

Drake
Justin Beiber
The Weeknd
Shawn Mendes
Alessia Cara

Best Push

Hailee Steinfeld
Jon Bellion
Julia Michaels
Kacy Hill
Khalid
Kyle
Noah Cyrus
Petite Meller
Rag’n’Bone Man
SZA
The Head and The Heart

BEST WORLD STAGE

Steve Aoki – Live from Isle of MTV Malta 2016
Kings of Leon – Live from Oude Luxor Theatre, Rotterdam, The Netherlands 2016
Tomorrowland 2017
DNCE – Live from Isle of MTV Malta 2017
The Chainsmokers – Live from Isle of MTV Malta 2017
Foo Fighters – Live from Barcelona, Spain 2017

Best U.K. & Ireland Act
Louis Tomlinson
Best Italian Act
Ermal Meta

POWER OF MUSIC
Rita Ora

GLOBAL ICON
U2