Milioneri shqiptar i shkruan ambasadorit Donald Lu: Kam kundërshti për rolin tuaj

Pasi u akuzua si i inkriminuar në një takim pak ditë më parë, Koço Kokëdhima ka vendosur që t’i përgjigjet përmes një letre ambasadorit amerikan Donald Lu. Ish-deputeti shprehet kundra rolit të diplomatit të lartë në vendin tonë, duke theksuar se pasurinë marramendëse e ka fituar me punë të ndershme.

“Kryetari i partisë “Zgjidhja”, z.Koço Kokëdhima, i ka dërguar sot një letër ambasadorit të SHBA-ve në Tiranë, z.Donald Lu. Në këtë letër z. Kokëdhima e informon z.Lu për zhvillimet dhe aktivitetin politik të partisë “Zgjidhja” dhe i parashtron shkëlqesisë së tij disa kundërshtime dhe kërkesa rreth rolit të tij si kryediplomat i SHBA-ve në Tiranë”, thuhet në komunikimin zyrtar të “Zgjidhja”.

“Me deklaratën e tij ambasadori Donald Lu nëpërkëmbi etikën diplomatike. E bëri pa provë pa asnjë fakt. Gjithë jetën kam punuar në biznesin tim dhe mediat që kam drejtuar janë ndeshur me qeveritë e korruptuara. Kam paguar kostot e kësaj lufte. Kam qëndruar gjithmonë në anën e qytetarëve.
Pasuritë i kam bërë me biznesmenë të ndershëm. Erdha në politikë i pasur për të punuar për vendin dhe për një karrierë të shëndetshme. Shumë të tjerë hynë në politikë të varfër dhe u pasuruan.
Deklaratat e ambasadorit janë të pavërteta. Janë të ndikuar nga ata njerëz që goditën mandatin tim në Gjykatën Kushtetuese dhe nga ata njerëz e intriga që nxijnë sa një ambasadë në ambasadën tjetër.
Intrigat dhe politikanët e ulët të Tiranës nuk mund të vendosin për mua në politikë e bëjnë vetëm qytetarët”, deklaronte Kokëdhima më 4 nëntor 2016″ tha Kokëdhima përpara se t’i hiqej mandati i deputetit.

Më herët ambasadori amerikan Lu duke falenderuar gazetarët për guximin që të prekin çështje të forta, listoi edhe emrin e Kokedhimes mes të inkriminuarve.

“Për dekriminalizimin, gazetarë të guximshëm ishin të gatshëm të shkruanin për Arben Ndoka, Elvis Roshi, Mark Froku, Aqif Rakipi, Shukri Xhelilin, Koço Kokëdhimën dhe Dashamir Tahirin. Falë këtyre gazetarëve këta politikanë nuk janë më në kuvend apo bashki. Për reformën në drejtësi, fëmijë, pensionistë dhe njerëz të zakonshëm u mblodhën në 21 korrik për të kërkuar që reforma të miratohet dhe sot OJF po vrojtojnë vettingun dhe institucionet e tjera”, u shpreh Lu.

Akuza të tilla ka pasur edhe më herët, ku biznesmeni Koço Kokëdhima thotë se pasuritë i ka bërë me punë të ndershme.

ma.me

http://www.javanews.al/milioneri-shqiptar-i-shkruan-ambasadorit-lu-kam-kundershti-per-rolin-tuaj/