Kryetari i Partisë Demokratike, Lulzim Basha: Prokuroria po fsheh përgjimet e dy politikanëve me bandat

Kreu i PD-së Lulzim Basha ka reaguar mbrëmjen e sotme teksa ka akuzuar kryeprokuroren Arta Marku dhe atë të Krimeve të Rënda Donika Prela, se po fshehin përgjime ku Damian Gjiknuri dhe Vangjush Dako bëjnë pazare me banda kriminale.

“Donika Prela dhe Arta Marku fshehin pergjimet dhe provat e prokurorise qe lidhin Vangjush Dakon dhe Damian Gjiknurin me bandat e krimit te organizuar ne pazare korruptive “tendera dhe para ne shkembim te votave” nga Dibra ne Durres dhe ne Vlore” – deklaroi Lulzim Basha.

Sipas kreut të PD, dy vjet pas miratimit te Reformes ne Drejtesi duhet te kishte nje prokurori qe ndeshkon dhe nuk mbron politikanet e lidhur me krimin.

“Vangjush Dako duhej te ishte ne burg, bashke me Sajmir Tahirin, Elvis Roshin, Mark Frrokun, Qazim Sejdinin, Damian Gjiknurin me shoke.  Por ne vend te reformes, Edi Rama dhe Fatmir Xhafa e kapen drejtesine me ndihmen dhe heshtjen e disa bashkfajtoreve qe sot bejne shurdhmemecin. Drejtesia e kapur eshte sot garancia e vetme qe mban larg burgut banden ne pushtet. Kush nuk e kupton eshte idiot. Kush ben sikur nuk e kupton eshte bashkefajtor’ – deklaron Basha.

Lideri i opozitës tha të enjten se drejtesia është kapur nga qeveria.

“Ekonomia e kapur nga oligarket qe pastrojne parate e krimit dhe te korrupsionit qeveritar. Keto jane sfidat jetike, pa zgjidhjen e tyre Shqiperia shkon drejt katastrofes totale” – përfundoi ai.