Kreu i PD-së në fjalimin e parë si deputet vendos kushte për bashkëpunimin për reformën zgjedhore

Basha: Marrëveshja e 18 majit ka vdekur, asgjë nuk më bashkon me Edi Ramën

Fjalimin tij të parë si deputet në Parlament, Lulzim Basha e nisi me akuzat ndaj programit qeverisës të kryeministrit Edi Rama. Kreu i demokratëve tha se nëse zgjedhjet do të ishin të lira, Rama nuk do të ishte kryeministër. Nga foltorja e Kuvendit ai theksoi se qeveria “Rama 1” erdhi në pushtet pa asnjë premtim, duke mos sjellë asnjë arritje në fushën e integrimit evropian të vendit. “Qeveria ‘Rama 1’ është e para në historinë e vendit që nuk solli asnjë investim të huaj. Vitet 2013-2017, kanë qenë vite ferri për shqiptarët. Qeveritë e huaja i dhanë ultimatum “Rama 1” të largonte Tahirin, i lidhur me qarqet e drogës. Shqipëria u shpall zyrtarisht nga departamenti amerikan i shtetit  vend kryesor për trafikun e drogës, duke u futur në listën e zezë të vendeve kryesore për pastrimin e parave. “Rama 1” solli eksodin masiv të shqiptarëve. Rama nuk bëri asnjë bilanc dhe nuk dha kurrë llogari”- tha Basha. Në vijim, kryedemokrati u shpreh se PD-ja do jetë opozita frontale përballë kësaj qeverie për t’ia kthyer pushtetin qytetarëve nga kjo mazhorancë fiktive. Në këtë kontekst, Lulzim Basha deklaroi se marrëveshja e 18 majit tashmë ka vdekur pas shit-blerjes së votave në zgjedhjet e 25 qershorit. “Ka pasur shitblerje masive të votave, strukturim të grupeve kriminale. Thelbi i marrëveshjes së 18 majit ishte vota e lirë, ishin zgjedhjet e lira dhe të ndershme, ndaj dhe zgjedhjet e 25 qershorit shënuan vdekjen e kësaj marrëveshjeje. Nëse 25 qershori e vrau marrëveshjen, 9 shtatori e varrosi atë përfundimisht. Jo vetëm zgjedhja Gramoz Ruçit në krye të Kuvendit, por dhe akti mafioz i blerjes apo tjetërsimi i dy votave opozitare, është shprehja më e qartë, se në vend të bashkëkzistencës politike me kundërshtarin, ti zgjedh gjithmonë shit-blerjen dhe manipulimin. Aleanca e qeverisë me krimin e shkatërruan këtë marrëveshje për hir të pushtetit personal të Edi Ramës. E ardhmja e fëmijëve shqiptarë nuk mund të jenë kurrë Gramor Ruçi dhe Fatmir Xhafaj”, – tha ai mes të tjerash. Basha shkoi edhe më tej, duke i kërkuar kryeministrit që të shkarkojë kreun e Kuvendit Gramoz Ruçi nga politika dhe ministrin e Brendshëm Fatmir Xhafaj, si të lidhur me të shkuarën komuniste dhe me trafikun e drogës. “Me Ramën asgjë nuk na bashkon. Nuk ka degë ulliri mes nesh, por veç një degë kanabisi e tharë që e mban në dorë ti. Ndaj duhet të lësh krimin dhe të përqafosh vlerat. Duhet ta nisësh me largimin e Gramoz Ruçit nga politika, jo vetëm për imazhin e vendit, por edhe për mbarëvajtjen e vlerave në politikë. Duhet ta shkarkosh edhe Fatmir Xhafajn, dhe të arrestosh vëllain e tij të lidhur me trafikun e drogës”- tha Basha. Por krahas shkarkimeve apo largimeve, sipas Lulzim Bashës, reforma më e fortë që mund të sjellë përfaqësimin e vërtetë të qytetarëve në Parlament është reforma zgjedhore. “Duhet të ndërtojmë një sistem zgjedhor përfaqësues të vullnetit të lirë të njerëzve, jo të krimit dhe të drogës, një lidhje të drejtpërdrejtë të vendimarrësit me qytetarin dhe llogarinë para tyre. Reforma zgjedhore, është rruga e vetme dhe mënyra e vetme që ndryshimi të jetë paqësor dhe institucional. Partia Demokratike do të paraqesë një paketë masash për reformën zgjedhore dhe sistemin e kalbur politik”, propozoi Lulzim Basha.