Galdini për Edi Ramen: Ti mund të kishe qenë Bilali sot. Më mirë që je ai që i zuri vendin gruas së Bilalit

Aleati i Lulzim Bashes, Kryetari i LDE – Partia per Liri, Demokraci dhe Etike Arian Galdini ka reaguar me nje postim ne facebook lidhur me njoftimin zyrtar te Departamentit Amerikan te Drejtesise ne te cilin behet publik fakti se Bilal Shehu e ka pranuar fajin lidhur me mosdeklarimin e burimit te 80 mije dollareve per fushaten Presidenciale te Barack Obames.
Ja postimi i plote i Arian Galdinit ne facebook:

Sa te ligj e provinciale jemi ne ketu ne Tirane…
Nxjerr Departamenti Amerikan i Drejtesise njoftimin zyrtar per Bilalin qe pranon fajin e atyre 80 mije dollareve pa burim qe kishin shkuar per fushaten e Obames dhe kendej te gjitha Portalet e Opozites apo kritike me Qeverine, i bien ne qafe Edi Rames….
Clidhje ka Edi Rama o njerez.
Bilali me 80 mije dollare, kishte fituar nje ftese cift me gruan.
Fajin e ka gruaja e Bilalit qe nuk e shoqeroi ate te gjorin. Ajo e humbi shansin qe te bente foto me Obamen.
Se u tregua i shkathet Edi Rama dhe zuri vendin e gruas se Bilalit e kapi edhe foton me Obamen, kjo nuk do te thote se eshte fajtor.
Burimi i parave pak rendesi ka. Eshte ceshtje brenda ciftit. Cilitdo cift te doni, atij Bilal-grua dhe Bilal-Edi Rama….

Mos i bini ne qafe Edi Rames pse i zuri vendin gruas se Bilalit.
Kjo nuk eshte as araye per debat politik e as per doreheqje. E ka dhene njehere doreheqjen gruaja e Bilalit per Edi Ramen. Nuk mund ta japi tani edhe Edi Rama pse i zuri vendin gruas se Bilalit.
Pastaj 80 mije euro te shkreta jane. As sa dy bileta carteri te atij Ministrit t qe njeh financat nga prepsektiva e studimeve te gjuhes angleze, nuk shkojne keto.
Edi mbahu. Ti mund te kishe qene Bilali. Dhe sot do te ishe aty ne banken e te akuzuarve. Me mire qe je ai qe zevendesoi gruan e Bilalit. Mund edhe ti shpetosh ketyre andrallave.
Futi nje lungomare te bardhe ne zyre sot dhe neser e sheh boten ndryshe.

https://www.justice.gov/opa/pr/new-jersey-man-pleads-guilty-helping-disguise-foreign-contributions-during-2012-presidential