“Dhomat e fortifikuara” shpëtuan ushtarët amerikanë nga sulmi iranian

Megjithëse Irani nisi 15 raketa balistike në sulmin e tij mbi bazat ushtarake që goditen forcat amerikane në Irak, në agimin e së mërkurës, kjo nuk pati pasoja në njerëz, sipas raporteve amerikane.

Rojet Revolucionare morën përsipër përgjegjësinë për lëshimin e raketave nga Irani në shenjë hakmarrjeje për eliminimin e gjeneralit iranian, Qassem Soleimani.

Sulmi raketor iranian kryesisht shënjestroi bazën ajrore të Ain al-Asad në Provincën Anbar në Irakun perëndimor.

Një zyrtar ushtarak amerikan i tha CNN se ushtria amerikane kishte marrë një paralajmërim të hershëm në lidhje me sulmin me raketa iraniane.

Zyrtari amerikan, i cili nuk kushte anonimiteti, tha se paralajmërimi i marrë nga ushtria amerikane ishte i hershëm, dhe i mjaftueshëm për t’i bërë të mundur që ata të arrinin në dhomat e fortifikuara në bazë.

Kjo mund të shpjegojë pse nuk pati viktima në mesin e personelit ushtarak në bazë, të cilën Presidenti amerikan Donald Trump vizitoi në dhjetor 2018.