COVID-19: Spanja tejkalon Kinën, e dyta nga numri i të vdekurve

Kriza globale e krijuar nga epidemia e koronavirusit vazhdon të thellohet në botë. Organizata Botërore të Shëndetësisë paralajmëron se Shtetet e Bashkuara mund të shndërrohen në epiqendrën e ardhshme të epidemisë.

Spanja ia kaloi Kinës dhe renditet tani pas Italisë me 3434 të vdekur, pasi sot u regjistruan 738 viktima të reja nga COVID-19.

Ministria spanjolle e shëndetësisë tha se mbi 5000 vetë janë shëruar nga COVID-19.

Epidemia ka vënë nën presion të rëndë infrastrukturën shëndetësore të Spanjës, sidomos në zonën e kryeqytetit, Madrid ku janë regjistruar gjysma e të vdekurve dhe një e treta e të infektuarve.

Italia, e dyta në botë për nga numri i të infektuarve, por e para për totalin e vdekjeve nga COVID-19, po i forcon edhe më shumë masat e rrepta, në përpjekje për ta vënë situatën nën kontroll. Kryeministri Giuseppe Conte njoftoi rritjen e gjobave nga 220 në 3000 euro për ata që dalin nga shtëpia pa arsye të lejueshme.

Por në Kinë, ku u shfaq fillimisht epidemia e koronavirusit autoritetet kanë hequr ndalim-qarkullimin në provincën Hubei, epiqendra fillestare e infeksionit.

Kina po përjeton përmirësime të mëdha në numrin e rasteve totale, pas një periudhe masash të forta për të penguar kontaktet fizike mes popullatës në mënyrë që të mos lejohej përhapje e virusit. Zyrtarët kinezë të shëndetësisë njoftuan sot 47 raste të reja, të gjithë persona të ardhur nga vende të tjera.

Zëdhënësja e Organizatës Botërore të Shëndetësisë Margaret Harris tha dje se me shtimin e ritmeve të diagnostikimit po shtohen edhe rastet e konfirmuara. Zonja Harris tha se dje 85 për qind e rasteve të reja u identifikuan në Evropë dhe në Shtetet e Bashkuara.

Virusi është shfaqur tashmë në çdo skaj të globit. Në botë numërohen tani mbi 436 mijë raste me COVID-19 dhe më shumë se 19 600 të vdekur.

Zelanda e Re njoftoi sot 50 raste të reja, numri më i madh i personave të diagnostikuar pozitivë për koronavirus në këtë vend brenda një dite.

Kryeministrja Jacinda Arden shpalli gjendjen e emergjencës duke thënë se në vend do të vendosej ndalimi i lëvizjeve për katër javë për të penguar një përhapje më të madhe të infeksionit.

Libia ishte një ndër vendet e pakta pa raste të konfirmuara, deri dje kur identifikoi personin e parë pozivit për koronavirus.

VOA