“Business Insider” klasifikon 10 qytetet me jetesën më të shtrenjta në botë, dhe shteti ku jetohet më lirë sipas “The Independent”

Firma konsulente e investimeve “Mercer” ka renditur qytetet më të shtrenjta të botës për të jetuar, si pjesë e kostos së saj vjetor të Anketës së Gjallë. Sipas raportimit të “Business Insider”, në kundërshtim me supozimin se qytetet perëndimore janë të kushtueshme, Azia Juglindore dhe Afrika janë pjesë e 10 vendeve më të shtrenjta, duke vazhduar trendin e tregjeve në zhvillim të përshtatur për investime. Luhatjet e monedhës janë marrë në konsideratë, si dhe inflacioni i mallrave themelore – sidomos çmimi i blerjes dhe marrja me qera e pronës lokale.

10 vendet me jetesës më të lartë në botë janë:

Pekin -Pekini është i njohur për ajrin e ndotur, që ndonjëherë bëhet shumë i rrezikshëm por kjo nuk duket se e ka bërë atë që të jetë më e lirë.

N’Djamena, Çad

Kryeqyteti i vendit të Afrikës së Veriut qendrore, N’Djamena shërben si një qendër e madhe e ushqimit dhe tregut për rajonin.

Gjenevë

Mund të jetë vendi më i shtrenjtë, por jeta në Zvicër sigurt që është shumë e kushtueshme. Ashtu si shumë qendra të financave globale, Gjeneva është e kushtueshme, por monedha në rënie ka kompensuar disi koston e saj të jetesës për emigrantët.

Shangai

Shangai është qyteti më i populluar i Kinës, me mbi 24 milionë banorë. Si qytetet e tjera në vend, monedhë është në rënie, por ardhurit e rinj ende do të duhet për të sjellin shumë të holla.

Kinshasa, DR Congo

Një tjetër qytet ju nuk mund të keni dëgjuar, Kinshasa faktisht është masiv, me më shumë se 13 milionë banorë. Ajo ka kërcyer me shtatë vende në listë që nga viti i kaluar, pjesërisht për shkak të përpjekjeve të përbashkëta të investimeve kineze.

Tokio

Jo, kjo nuk është Kulla Eifel por Kulla e Tokios, që ndodhet në zemër të qytetit të madh. Tokio kërceu gjashtë vende nga viti në të forcimit, por Japonia ka qenë gjithmonë tejet e shtrenjtë për vizitorët siç ajo është.

Singapor

Singapori është i njohur si shpërndarës i transportit dhe rregullave të rrepta. Banka Botërore e quajti atë si; “vendi më i lehtë për të bërë biznes”, e cila është arsyeja pse kompanitë e gjithë botës shkojnë në brigjet e saj.

Zürich

Qyteti më i shtrenjtë në Europë, është një qendër globale për sistemin bankar dhe ka një cilësi më të mirë të indekseve të jetës në botë.

Luanda, Angola

qyteti më i shtrenjtë i Afrikës për të jetuar është Luanda, që shtrihet në bregun perëndimor të kontinentit dhe në fakt është një nga vendet me popullatën më të vogël në këtë klasifikim me rreth 6 milion banorë.

Hong Kong

Qyteti më i shtrenjtë në botë, në të cilën mund të jetosh. Hong Kongu mban një shkallë të pavarësisë, ndërsa ende ka ndarje besnikëri ndaj Kinës. Kjo është një qendër financiare e mëdha, që në sajë të praktikave jashtëzakonisht të tregut të lirë, e ka bërë edhe qytetin më të vizituar në botë.

India, vendi më i lirë në botë për të jetuar

“Ju duhet të vendoseni të jetoni në Indi për të përfituar nga çmimet e lira”, ka thënë një ekonomist. India është renditur në vendin e parë në botë më të lirë për të jetuar, sipas të dhënave të reja. Kombi më i madh ka fituar vendin e parë për të jetuar më lirë, duke mposhtur fqinjët Pakistan dhe Nepal, sipas një studim i ri.

Ushqimi, veshjet dhe sendet e përditshme si; pastë dhëmbësh janë të gjitha me çmim relativisht të ulët, ndërsa në vende të tilla si; New Delhi, Mumbai dhe Bangalore ofrojnë paga të mira dhe kështu që mund të bëhet një jetë shumë më e lirë se kudo tjetër në botë, sipas raportit nga Numbeo.

Megjithatë, ekspertët kanë thënë se shijimi i një jetë të lirë në Indi “, varet se kush jeni” dhe nuk zbatohet për pasuri të patundshme apo artikujt e importuar ndërkombëtarisht.

Abhijit Banerjee, profesor i Ekonomisë në Massachusetts Institute of Technology (MIT), ka thënë se tregu i madh i brendshëm në Indi ka mallra që prodhohen brenda vendit, dhe që ishin lehtësisht të përballueshme për shumicën e popullsisë. “Mallrat që nuk tregtohen janë shumë, shumë të lirë në Indi, dhe mund të hahet në një restorant me cilësi të arsyeshme”,- tha ai për The Independent.