Aktorja amerikane me prejardhje shqiptare, Eliza Dushku merr dëmshpërblim 9.5 mln $ pas akuzave për ngacmim seksual

Eliza Dushku, aktorja amerikane me prejardhje shqiptare ka marrë dëmshpërblim prej 9.5 milionë dollarë nga CBS, pasi ajo u ngacmua seksualisht nga një aktor.

Aktorja 37-vjeçare tha se Michael Weatherly kishte nisur ta ngacmonte që në fillim të marrëdhënies profesionale.

Dyshja u bashkua me ekuipazhin në mars të vitit 2017 në tri episode dhe ishte planifikuar që 37-vjeçarja të bëhet anëtare e rregullt e ekipit. Supozohet se komentet e pakëndshme të Weatherlyt mbi pamjen, përdhunimin dhe historitë, bënë që ajo ta linte serialin.

Ai kërkoi falje për sjelljen dhe tha se nuk e kishte seriozisht me fjalët që kishte përdor gjatë komunikimit me aktoren shqiptar.

15 dhjetor 2018 (gazeta-Shqip.com)