180 media ndërkombëtare, jehonë deklaratës së Presidentit Ilir Meta

Presidenti Ilir Meta ka bërë dje deklarata të forta nga qyteti i Pogradecit ku akuzoi kryeministrin si juntë dhe se paralajmëroi dorëheqjen e tij, nëse shërben si zgjidhje e situatës, por duke nënkuptuar se qeveria e re tranzitore duhet të krijohet për të shkuar vendi në zgjedhje, duke larguar krizën e rëndë institucionale, kushtetuese dhe politike, e cila ka ardhur për fajin e kryeministrit. Deklarata e Presidentit Meta deri tani është dhënë në 181 media botërore. Qëndrimi i fortë i kreut të shtetit shqiptar është pasqyruar gjerësisht nga mediat kryesore, sidomos ato në Shtetet e Bashkuara të Amerikës. Deklaratat janë pasqyruar nga gazetat dhe televizionet kryesore amerikane si Washington Post, New Jork Times apo Fox News. Në artikull theksohet fakti, se z. Meta, që pas zgjedhjes së tij si President i vendit, nuk ka patur marrëdhënie të qeta me Kryeministrin socialist Edi Rama. Po ashtu bëhet edhe një analizë e situatës së agravuar politike në vend, si dhe theksohet fakti i dorëzimit të mandateve parlamentare nga opozita apo organizimit prej saj të 5 protestave të mëdha brenda 1 muaji, përmes të cilave u kërkua dorëheqja e Ramës pas akuzave për vjedhje3 zgjedhjesh dhe korrupsion. “Presidenti shqiptar tha të mërkurën se do të ishte gati të japë dorëheqjen nga posti i tij – ose edhe të veprojë si ish-Presidenti kilian Allende, – nëse do të ndihmonte në zgjidhjen e krizës politike të vendit të tij. Ilir Meta tha se pas dështimit të ndërmjetësimit të një zgjidhjeje, ai ishte i gatshëm të japë dorëheqjen nëse ai “ishte i sigurt se vendi ka një zgjidhje politike, kushtetuese dhe solide”. Megjithëse Meta u zgjodh dy vjet më parë me votat e Partisë Socialiste të majtë, ai nuk ka qënë në qetësi me qeverinë që nga ajo kohë. Opozita e qendrës së djathtë, e udhëhequr nga Partia Demokratike, ka dhënë dorëheqjen nga mandatet e saj parlamentare dhe po mban protesta duke akuzuar qeverinë e majtë të Partisë Socialiste të Kryeministrit Edi Rama se është i korruptuar dhe i lidhur me krimin e organizuar dhe duke kërkuar zgjedhje të parakohshme. Duke folur me gazetarët në qytetin lindor të Pogradecit, Meta gjithashtu e krahasoi veten me presidentin kilian Salvador Allende, i cili vrau veten në vitin 1973 ndërsa trupat rrethuan pallatin e tij pas një grushti ushtarak. Meta tha se do të ishte gati të “sakrifikojë jetën time si Salvador Allende për të ndaluar instalimin e një junte që do ta kthejë Shqipërinë 30 vite pas”. Opozita nuk ka dëgjuar thirrjet nderkombetare që të mos nxise dhunën dhe të ulet për bisedime me qeverinë. Gjatë pesë tubimeve në një muaj, mbështetësit e opozitës kanë përdorur bomba dhe predha me tym që të përpiqen të hyjnë në parlament ose ndërtesat e qeverisë. Policia është përgjigjur me gaz lotsjellës dhe me ujë. Një miting i ri është planifikuar për të enjten. Socialistët drejtues kanë 74 vende në parlamentin me 140 vende. Disa nga vendet e liruara nga opozita janë zëvendësuar nga të tjerët nga listat e saj, por shumë prej tyre mbeten bosh. Socialistët thonë se opozita nuk po ndihmon përparimin e Shqipërisë drejt anëtarësimit në Bashkimin Evropian. Brukseli do të vendosë në qershor nëse do të fillojë negociatat e plota të anëtarësimit me Shqipërinë”, thuhet në artikullin e Associated Press.