Përplasje të forta, vdekje , të shtëna me armë e ‘ngërç’ diplomatik/ Çfarë po ndodh me emigrantët në Greqi?

Viktima e parë e krizës së përkeqësuar që ka përfshirë Greqinë që nga vendimi i papritur i Turqisë për të hapur kufijtë e saj për mijëra refugjatë të dëshpëruar për të arritur në Evropë, është konfirmuar me vdekjen e një fëmije në ujërat jashtë Lesbos.Ndërsa udhëheqësi turk, Rexhep Tajip Erdogan, paralajmëroi se miliona njerëz së shpejti do të niseshin drejt perëndimit, autoritetet greke njoftuan se një djalë 4-vjeçar sirian kishte vdekur kur një  anije zhytje që transportonte 48 burra, gra dhe fëmijë, u përmbys pranë ishullit.

Mes alarmit ndërkombëtar në rritje, kryeministri grek, Kyriakos Mitsotakis, tha se ai do të vizitojë rajonin Evros të martën me zyrtarë të lartë të BE, duke përfshirë shefen e Komisionit Europian, Ursula von der Leyen dhe presidentin e Këshillit Evropian, Charles Michel.

Me figura të larta në administratën e qendrës së djathtë në pushtet që i cilësojnë si përpjekjet për të prishur kufijtë e vendit apo si një “pushtim” të orkestruar në nivelet më të larta të qeverisë në Turqi, Athina po shpreson te Brukseli zyrtar për më shumë mbështetje. Zyrtarët grekë njoftuan se Athina kishte paraqitur një kërkesë në Frontex, agjencia kufitare e BE, për të mobilizuar forcën e saj të shpejtë të ndërhyrjes kufitare për të ndihmuar në forcimin e kufijve të jashtëm të bllokut. Zyrtarët grekë thanë se 4,354 njerëz ishin ndaluar në mënyrë të paligjshme në vend për një periudhë 12-orëshe që filloi në orën 6 të hënën.

Tani besohet se rreth 150,000 njerëz janë mbledhur në brigjet e Turqisë me shpresën për të kaluar në ishujt e largët të Greqisë. Referuar deklaratave nga Athina, vendi po përballet me “një kërcënim asimetrik” për sigurinë e saj dhe forcat ushtarake gjithashtu filluan të angazhohen në ushtrime zjarri në Evros dhe rajone të tjera kufitare. Ushtrimet u interpretuan si një përpjekje e fshehtë për të penguar burrat, gratë dhe fëmijët të kalojnë në Greqi.

Kriza shënon përkeqësimin më të keq në lidhjet midis BE-së dhe Ankarasë që kur arritën një marrëveshje historike në Mars 2016, në të cilën Turqia ra dakord të presë miliona sirianë të zhvendosur në këmbim të 6 milion euro në fondet e BE. Athina ka akuzuar Ankaranë se ka inkurajuar me qëllim lëvizjen masive të mijëra njerëzve drejt Greqisë në atë që e ka cilësuar si shkelje të hapur të marrëveshjes së vitit 2016 që ajo arriti me BE.

Burimi: The Guardian