Mali i Zi rivendos kufizimet ndërsa Serbia shton kapacitetet spitalore pas rritjes së rasteve me COVID-19

Një muaj pasi e shpalli veten pa koronavirus, Mali i Zi riktheu kufizime vonë të enjten, duke përfshirë një ndalim të ngjarjeve sportive dhe mitingjeve politike në natyrë, për të provuar të përmbajë një rritje të rasteve të reja.

Serbia fqinje, e cila është shumë më e madhe se Mali i Zi, tha të Premten se përsëri do t’i kushtojë disa spitale të përgjithshme për të trajtuar vetëm pacientët COVID-19 pas një sulmi në infeksione edhe atje ditët e fundit.

Masa pason njoftimin e Kroacisë të Mërkurën se ajo do të rivendoste një karantinë 14-ditore për vizitorët nga katër vende të tjera të Ballkanit përfshirë Serbinë për shkak të ringjalljes rajonale në rastet me COVID-19.

Mali i Zi, një komb i vogël Adriatik me vetëm 620,000 njerëz dhe shumë i varur nga turizmi, e kishte deklaruar veten pa koronavirus, por ka raportuar rreth 100 raste të reja në 10 ditët e kaluara, duke e çuar totalin në 424, me 9 vdekje.

Organi i saj kombëtar i ngarkuar me luftën kundër COVID-19 tha që kishte ndaluar tubimet fetare jashtë vendeve të adhurimit, megjithëse shërbimet e brendshme të kishave janë ende të lejuara.

Autoritetet kanë vendosur gjithashtu një shtetrrethim gjatë natës nga ora 6 e pasdites deri në 5 të mëngjesit në dy komuna në veri të Malit të Zi më të goditura nga COVID-19.

Autoritetet serbe thanë që ata po riaktivizojnë disa spitale që ishin përshtatur për të trajtuar pacientët COVID-19 në fazën e hershme të shpërthimit këtë pranverë.

Serbia e cila ka një popullsi prej 7.2 milion, regjistroi 137 infeksione të reja të enjten, duke sjellë gjithsej rastet e saj të konfirmuara në 13372, me 264 vdekje.(Reuters)

E . S / SCAN