Irani arreston ambasadorin britanik në Teheran, reagon ashpër Britania e Madhe

Autoritetet iraniane arrestuan të shtunën ambasadorin britanik në Teheran, Rob MacAir me akuzën e “të qenit në protestat e sotme në kryeqytetin iranian”, sipas asaj që ishte raportuar nga agjensia shtetërore iraniane “Tasnim”.

Siç raporton agjensia iraniane ambasadori britanik u arrestua për disa orë dhe më pas u la i lirë.

Një raportin e agjencisë thuhet se ambasadori ishte i pranishëm gjatë protestave të së shtunës përpara Universitetit Amir Kabir në Teheran dhe u arrestua në atë kohë dhe u la i lirë pas përpjekjeve të ndërmjetësimit nga Ministria e Jashtme e Iranit.

Nga ana e tij, Sekretari i Jashtëm britanik Dominic Rapp konfirmoi se autoritetet iraniane kishin arrestuar shkurtimisht ambasadorin e vendit të tij në Teheran, pasi morën raporte për ndalimin e tij në kryeqytetin iranian gjatë demonstratave kundër regjimit.

“Arrestimi i ambasadorit tonë në Teheran pa asnjë arsyetim apo shpjegim është një shkelje flagrante e ligjit ndërkombëtar”, tha Rapp në një deklaratë pas arrestimit të Ambasadorit Rob MacAir.